Vøvk: Достатньо одного променя сонця, аби повернути надію

Новий сингл, фіт із вокалістом Cult of Luna, та плани на другий повноформатник від Vøvk — розповідаємо про все докладно!

Після майже трирічної перерви в релізах київський гурт Vøvk (тепер у назви нове написання) повертається із синглом "Promin", створеним за участі Йоганнеса Перссона, вокаліста легендарних Cult of Luna, а також анонсом майбутнього повноформатника, що вийде вже цієї осені.

Розповідаємо докладніше про історію цієї співпраці та плани гурту.

Vøvk
київський гурт

Vøvk балансує між прогресивним роком та постхардкором, беручи найкраще з обох світів. Їхні тексти торкаються меж символічного й особистого, що формують фантасмагоричні сюжети.

В історії гурту Vøvk — два європейські тури, численні благодійні концерти, участь у фестивалях Faine Misto, Winter Mass VI, Respublica, Electric Meadow, Kazka Family Fest тощо. Дискографія команди налічує дебютний альбом "Lair", кавер на пісню "Sho Z-Pod Duba" гурту DakhaBrakha та перший українськомовний сингл "Tyhr". 

Передісторія

У січні 2022-го в складі Vøvk залишився лише один учасник — вокаліст і басист Олександр Куц. З кількома напрацюваннями, створеними ще до цих змін, він мав вибір: припинити діяльність або рухатись далі. Він обрав друге.

Олександр переписав аранжування, сформував нову концепцію. Згодом до складу гурту долучилися нові музиканти — Євгеній Хрульов та Єгор Друзенко. Вони щойно завершили діяльність у гурті Ooze та перебували в пошуках. Менш ніж за місяць до повномасштабного вторгнення оновлений склад Vøvk розпочав новий етап.

Vøvk 1

Перший концерт у поточному складі Vøvk (Олександр, Єгор, Євгеній). Фото kirai gigs

Уже разом Олександр, Єгор і Євгеній видали подвійний сингл "Tiger | Tyhr", створений ще до повномасштабного вторгнення, в оригіналі — англійською. Однак після успіху каверу на DakhaBrakha (до речі, зі збірки "Neformat Family Covers vol. 1") колектив вирішив зазвучати українською.

Ця пісня разом з "Promin" увійде до другого повноформатного альбому колективу.

Ван Гог, Мельєс і поля біля Гусятина

Історія пісні "Promin" також бере початок ще під час карантинного локдауну у 2020-му. В основі — метафора ізоляції: герой опиняється в замкненому просторі, де внутрішній світ стає єдиною реальністю. Проте пізніше цей наратив трансформувався, а пісня поступово наповнилася новими образами.

Велику роль у формуванні візуального та емоційного ландшафту "Promin" відіграли дитячі спогади Олександра Куца про пшеничні поля біля містечка Гусятина Тернопільської області, а також картина Ван Гога "Пшеничне поле з круками". Зіткнення цих образів із сучасними українськими реаліями — полями, посіченими війною — дало фінальну концепцію:

"Пшеничне поле — типовий український краєвид, знайомий нам із дитинства. Зараз це поле понівечене, обпалене, поглинуте темрявою. Але достатньо одного променя сонця, аби загоїти рани та повернути надію", — коментують учасники Vøvk.

Vincent_van_Gogh_(1853-1890)_-_Wheat_Field_with_Crows_(1890)

"Пшеничне поле з круками" Вінсента ван Гога. Написана навесні 1890 року, одна з найзнаменитіших робіт художника. Завершена незадовго до його смерті

Оформленням релізу займалися музикант та дизайнер Антон Шиферсон та художник Діого Соарес. Останній — ілюстратор із Португалії, давній колаборатор гурту, який також розуміє контексти російсько-української війни. У 2022-му разом з Vøvk вони створили серію ілюстрацій "Ви не забуті", присвячену тимчасово окупованим українським містам.

Обкладинка

Анімацію створювала Ганна Стриж. Ідея візуального стилю в цьому випадку походить від перших творів піонера кінематографії Жоржа Мельєса, де кожна деталь полотна, ніби театральна декорація.

Зіркова співпраця

Від самого початку у Vøvk була ідея: доповнити нову пісню має хтось винятковий. Людина з впізнаваним голосом, емоційною глибиною та спорідненістю.

"Цій пісні було потрібне відчуття підтримки та єдності. Ми вірили, що Йоганнес Перссон, вокаліст Cult of Luna, стане тим самим голосом", — зазначають музиканти.

Йоганнеса Перссон

Йоганнес Перссон. Фото з Інстаграм-сторінки виконавця. Автор фото — Chad Michael Ward

Перша реакція вокаліста культового шведського колективу на демо була стримано-іронічною: "Класна пісня. Ви справді хочете, щоб я зіпсував її криком?".

На це музиканти запевнили Йоганнеса, що “крик” лише підсилить новий сингл.

І Йоганнес погодився піти ще далі!

"У житті я намагаюся частіше казати "так", ніж "ні". У творчості мені подобається виходити за межі звичного і пробувати нове. Тож коли Vøvk запропонували мені заспівати на одному з їхніх треків, і в мене якраз був вільний час — я погодився.

Я не знав, що вони хочуть, аби я заспівав українською — мовою, якої я не знаю, не розумію і узагалі не орієнтуюсь у ній. Але чому б і ні? Варто спробувати. Усе, що я міг — це викластись на повну.

Vøvk були достатньо уважними, щоб допомогти мені з вимовою, і хоча, не буду брехати, іноді це було трохи ніяково — я задоволений результатом і щиро пишаюся тим, що вони довірилися мені", — розповідає Йоганнес.

Співпраця з Перссоном стала не лише творчим, а й емоційним актом взаємної підтримки — у час, коли солідарність важить більше за будь-які слова. І хоча для Йоганнеса це був експеримент — співати мовою, якої він не розуміє — його виконання вийшло сильним, автентичним та впізнаваним.

"Ми не виключали можливість того, що Йоганнес відмовиться заспівати українською. Для нього це невідома та складна мова, і він побоювався з приводу артикуляції та акценту. Але я дуже хотів, щоб він це зробив і намагався надавати будь-який асистмент. Навіть записав окреме аудіо, де я повільно промовляю кожне слово з різними інтонаціями. Такі собі аудіоуроки української мови", — розповідає Олександр Куц.

Вокал Перссона був записаний у Швеції — буквально за кілька днів перед туром із Julie Christmas, тоді як усе інше створювалися в Києві разом із Романом Бондарем, який уже працював із гуртом над кавером на ДахуБраху та піснею "Tyhr".

Реліз доступний на всіх стримінгових платформах

“Не почує. Бо його вбили росіяни…”

Завершена пісня вперше прозвучала наживо у 2023 році — на благодійному концерті Neformat в Малій Опері. Проте найемоційнішим виконанням цієї пісні став концерт у харківському "Казка Барі". Тоді засновник простору Ігор Павліченко запропонував Олександру Куцу розбити його бас під час виконання коди пісні та продати за донат на ЗСУ.

Майже через рік після цього Ігор загинув на фронті.

"Ми ще переписувалися за кілька тижнів до цього. Я казав, що ми вже записали альбом і що дуже хочу, щоб він його почув. Не почує. Бо його вбили росіяни. Пісня "Promin" — це передусім присвята йому", — розповідає Олександр.

Vovk 2

Фото з концерту Neformat, де вперше був зіграний "Promin". Фото kirai gigs

Що далі?

"Promin" — це лише початок. Гурт готує повноформатний альбом, вихід якого заплановано на осінь.

"Хоч у пісні й фігурують круки, "Promin" — це перша ластівка нашого другого альбому. А може, і першого. Бо, як відомо, дебютники часто вважають "нульовими” в дискографії. Побачимо. Але дуже сподіваємося, що не підведемо", — зазначають учасники Vøvk.

"І навіть якщо моя українська була неідеальною, моя підтримка України в боротьбі проти російської агресії залишається непохитною. Слава Україні", — на завершення додає Йоганнес.

Дізнатися більше про Vøvk:

Instagram: https://instagram.com/vovkband
Facebook: https://facebook.com/vovkband
YouTube: ​​https://www.youtube.com/@vovk5342
Bandcamp: https://vovk.bandcamp.com/

Фото надані гуртом 

Neformat.com.ua ©