Kryko: Якщо тобі чогось не вистачає — зроби це сам

Планово досліджуємо нові українські, насамперед концертні ком’юніті, і сьогодні у фокусі — луцькі організатори Kryko.
—
Kryko — це концертна ініціатива, яку у 2022 році заснували Андрій Мироненко (marevo, The Raw, ocean cuts) та Ангеліна Ільчук на фоні критичного браку андеграундних подій у Луцьку. Відтоді вони організовують концерти, у яких поєднують музику та благодійність, а також намагаються розвивати місцеву сцену.
Команда Kryko. Андрій в українському музичному комʼюніті з 2008 року, а Ліна відкрила для себе вітчизняну андеграунд-сцену у 2020-му, під час карантину. Спершу натрапила на музику Андрія, а згодом і познайомилась із ним. Довго мріяла стати частиною цієї спільноти, що і вдалося завдяки Kryko.
Про формування та діяльність ініціативи розповідає Ліна.
Заснування Kryko
Ми з Андрієм переїхали до Луцька через війну. Проживши тут рік, зрозуміли, що в місті майже нічого не відбувається. А в Андрія є принцип:
"Якщо тобі чогось не вистачає — зроби це сам".
Нам дуже бракувало концертів, адже до повномасштабного вторгнення ми проводили майже кожні вихідні на виступах. Й одного дня, наприкінці літа 2023 року, Андрій просто сказав: "Робимо концерт". Так ми й зібрали першу подію — запросили три гурти з Тернополя: Увага, Buri та Опік.
Гурт Увага на першому концерті Kryko. Фото den_slw
Це був наш початок і, певно, найважливіша подія, бо саме вона дала розуміння, що це потрібно не лише нам, а й людям.
Команда та цінності
Зараз наша основна ідея і наше найбільше досягнення — можливість поєднувати музику з благодійністю. Намагаємось донатити все, що можемо — і навіть більше. Бувало, що виходили в нуль по витратах, але все одно щось донатили з особистих коштів. Бо для нас це не про прибуток, а про підтримку.
За минулий рік задонатили майже 100 тисяч гривень — і ми цим справді пишаємось. Це зайвий раз доводить, що культура та музика — не тільки про розваги. Через такі події можна допомагати й бути корисними. Тому ми вдячні кожному, хто приходить — усе це відбувається завдяки вам.
Також для нас важливо відкривати нових виконавців для слухачів. Мене особисто дуже тішить, коли люди після концерту кажуть, що дізналися щось нове або вперше почули улюблений гурт наживо.
Специфіка Kryko
Зараз ми маємо два типи подій: хардкор/панк/скрімо та акустичні події. Перший формат обрали, бо це музика, яку ми обоє дуже любимо й хочемо підтримувати та розвивати.
Гурт ВИР! з вокалістом Увага на концерті Kryko, грудень 2024
Другий формат з’явився через цікаві обставини. Коли ми організовували перші концерти, то намагались знайти локальні гурти на сапорт, але це виявилось досить складно. Отож, вирішили поєднати те, що ніхто не чекав: акустичних інді-виконавців із хардкором. Так перші два Kryko концерти відкривали чудові дівчата — Марічка та Соля.
Згодом із Солею виникла ідея організувати акустичний вечір, який справді припав до душі лучанам. Тому тепер ми час від часу проводимо події такого формату.
Акустичне Kryko із Солею, липень 2024. Фото Юрія Євтушенка
Відгуки та запити відвідувачів дуже різні: хтось просить привезти Сусіди Стерплять, а хтось — Іржаве Яблуко.
Але ми орієнтуємось на власні музичні смаки — те, що нам самим цікаво побачити й почути наживо. Це допомагає зберігати щирість у тому, що ми робимо, і створювати івенти, у які хочеться вкладатися.
Відвідувачі Kryko. Фото den_slw
Спочатку ми обирали гурти, з якими вже були знайомі, особисто або через концерти. Але із часом наш підхід став серйознішим: ми почали активно слідкувати за новими гуртами, за їхньою діяльністю, тим, де вони виступають та що грають. Тепер ми постійно моніторимо вітчизняну сцену, щоб знайти щось цікавеньке та поділитись цим з іншими.
Kryko радять
Опік
Є якась магія в цьому: як тільки ми питаємо, кого б хотіли бачити на наступному Kryko, у ріплаях завжди зʼявляються Опік. Хлопці грають хардкор/панк, під який важко встояти на місці.
Kakerlaken
Kakerlaken самі на нас вийшли, і це стало початком класної співпраці. Вони швидко сподобались і нам, і публіці. Лучанам взагалі добре заходить хардкор, та й нам теж.
Соля
Я вже згадувала, але мушу виділити ще раз. Саме з її виступу почалась ідея акустичних вечорів. Її музика створює зовсім інший вайб, але дуже щирий і приємний.
No Reflex
Луцький хардкор, за який ми особливо вболіваємо. Можна сказати, що їхня поява — теж частково наслідок наших концертів. Ми показали, що в місті є інтерес до цієї сцени, а хлопці показали, що є кому її грати. І грають вони круто. Уже робили з ними два івенти й упевнені — будуть ще.
Музичне життя в Луцьку
У Луцьку вже є стоунер-сцена, а хардкор/панк потроху оживає — частково завдяки нашим подіям. Хочеться, щоб артистів було більше, але це питання часу і, мабуть, трохи ментальності. Молоді в місті не так багато, і не всі готові щось організовувати чи створювати, але останнім часом бачимо більше зацікавлених людей на івентах — і це тішить.
Є ще інді/попвиконавці, але часто це кавери, а не власна музика. А нам ближче те, де є авторська подача й щось нове. Сподіваємось, наша діяльність трохи розшевелить цю сцену й надихне когось робити своє.
Новий луцький хардкор-гурт No Reflex, Фото lynnmidler
Найбільшою складністю із самого початку (і досі) залишається пошук майданчика. У Луцьку немає сталої сцени для андеграундних гуртів, тому доводиться імпровізувати. Ми вже проводили концерти в пабах і навіть у коворкінгу, але "свого" простору ще не знайшли. Можливо, його просто треба створити самим.
Але поки доводиться викручуватись, як можемо. Для нової події, наприклад, ми обрали закритий скейт-парк.
Музика та скейтбординг
Співпрацю з Lutsk Skateboarding вважаємо вдалим досвідом. Панк і скейтбординг природньо перетинаються — обидві культури про свободу, бунт і DIY-підхід, тому така колаборація логічна і взаємозбагачуюча.
Також просуваємо ідею використання треків української андеграунд-сцени в скейтборд-відео. Перший крок у цьому напрямі — відеозвіт із контесту на DIY-споті, де використали трек Sportcafé — "Вічне літо".
Зараз готуємо ще одну спільну подію — концерт на відкриття критого луцького скейт-парку.
Така інтерсекційність дає змогу залучати нову аудиторію, яка не обов’язково є частиною музичної тусовки, але поділяє ті самі цінності.
Що далі?
Думками ми десь у майбутньому з фестивалем, але наразі продовжуємо рух у своєму темпі й форматі. Стараємось не забігати наперед, а робити те, що під силу тут і зараз.
Дізнатися більше про Kryko:
Instagram сторінка @kryko_events
Telegram канал — t.me/+NlDMVXS0khkyNzBi
Усі фото в матеріалі надані Андрієм та Ліною