Ambience: Найкраще — це слухати музику разом із друзями у форматі Ambisonic на концерті

Ambience презентує рідкісний для України звуковий формат Ambisonic. Почути його в столиці можна буде вже цього тижня. Розповідаємо, як вдалося реалізувати цей проєкт та що саме чекає на слухачів.

Ambience — це серія експериментальних концертів, що після кількарічної паузи повертається до своїх витоків і оживає у форматі Ambisonic. Це сучасний аудіоформат, який дає змогу створювати тривимірний звук навколо та над слухачем.

Формація існує з 2016 року та за цей час встигла провести 10 концертів, численні перформанси, виставки, резиденції, до яких долучилися десятки митців з України та всього світу. Задум Ambience — об'єднати експериментальну електронну музику, медіаарт, об’ємний звук, візуальні інсталяції та унікальні локації.

Ambience

Засновники Ambience: музикант і куратор Андрій Савіних та дизайнерка Саша Попруга

Цьогоріч Ambience виграли грант на мистецьку резиденцію, серію концертів та запуск власного лейбла, усе у форматі Ambisonic музики. Уже в цей четвер, 12 червня, відбудеться перша частина із серії подій Ambience в обʼємному звуковому форматі. Концерт пройде за участі проєктів dalebi, Andrii Kunin, Mykyta Herasymo, Pøgulyay.

Ambience

Вхід — донат від 200 грн, з яких 30 % піде на потреби ЗСУ

"Ми хочемо довести, що навіть у найтемніші часи Україна залишається частиною глобального культурного процесу. І звук — це наша мова", — стверджують засновники. Тож, чим буде особливий проєкт Ambisonic музики та що нового привнесе в українську електронну сцену, говоритимемо далі з Андрієм.

Матеріал опублікований на умовах партнерства

— Чому саме просторове аудіо та Ambisonic: чим воно унікальне?

— Я давно цікавлюсь просторовим аудіо, ще в університеті писав про нього дипломну роботу. Але тоді це не вражало — якісь нечіткі звуки позаду, коли ти дивився фільм у форматі Dolby. Як не було й інструментів для обробки звуку, щоб створювати власний подібний музичний контент.

Зараз усе сильно змінилось: просторове аудіо вже є у вашому телефоні, просто увімкніть та послухайте контент у форматі Atmos на Apple Music, й опісля не захочеться повертатися до звичайного стерео. Але найкраще, що може бути, це слухати музику разом із друзями у форматі Ambisonic на концерті — це вже зовсім інакше відчуття.

— Як формувався склад резиденції? Хто вчився працювати з Ambisonic?

— Ми зробили опен-кол для всіх охочих. Критеріями відбору були цікавий матеріал і тяжіння до ембієнт-електроніки, це все. Але є кілька артистів на кшталт Валерії Виноградової та Романа Далебі, які пропонували не просто музику — вони пропонували інакший саунд взагалі. До них я навіть не уявляв, що таке існує, але ці люди мають академічну музичну освіту (навіть закордонну) і це суперцікаво.

Почути Романа наживо можна буде вже 12 червня у Community Garden на Кирилівській, 41

— Як проходила резиденція, з яким сетапом працювали її учасники?

— Процес резиденції — це про можливість попрацювати з тими, хто давно в темі, зрозуміти принципи та методи, спробувати зробити щось нове та прослухати свій матеріал на саундсистемі Ambisonic. Також — зробити якісь польові записи та дізнатись щось нове про інструменти та ефекти, які можна використати, щоби добитись максимального ефекту об'ємності звуку.

— Хто зіграє на концертах, і що саме представлять музиканти?

— Всі учасники резиденції мають можливість виступити, але, на жаль, не всім це дозволяють обставини. Зовнішні артисти будуть залучені пізніше, бо резиденти на цю мить, як ніхто, підготовлені до виступів. Неможливо одразу сісти й зіграти свій сет в Ambisonic, не пропрацювавши з ним на багатоканальній системі й не відрегулювавши всі необхідні параметри.

Усі виступи будуть живими, але я також готую ді-джей сет з віднайдених треків у форматі Ambisonic, бо багато цікавої музики вже написано такими відомими артистами як Oneohtrix Point Never, Brian Eno, John Hopkins, Moderat, Kraftwerk. Хочеться поділитися цими знахідками з іншими.

Просторове аудіо доступне у форматі Atmos на Apple Music

— Які жанри врешті будуть представлені на івентах?

— У нас буде й електроніка, й електроакустика вперемішку з field recordings і подекуди нойзом, ембієнтом, глітчем. Це навряд чи буде клішована музика.

Слухачі перебуватимуть у центрі взаємодії, прямо поряд з артистом. Акустичні системи будуть розставлені навколо аудиторії, утворюючи амбісоніку другого порядку, тобто все акустичне поле ми інтерполюємо 8 оточуючими каналами, чотирма висотними та одним низькочастотним.

Ambience concerts

— Чи будуть візуальні компоненти, медіаарт, інсталяції?

— Мені подобаються світлові рішення на концертах "нойз щосереди", тому ми будемо разом з MYK, який, окрім музичної творчості, ще й дуже класний художник по світлу. Він робитиме щось цікаве, але що саме, ще самі не знаємо.

Перформери — це завжди круто, але поки це тільки в планах.

— Де саме проходитимуть концерти? Чому їх варто відвідати?

— Я хочу, щоб якомога більше людей змогло відчути звук формату Ambisonic, тому вирішив зробити декілька концертів у різних локаціях Києва. Ми вже анонсували першу — Community Garden на Кирилівській, 41. Плануються й інші цікаві локації, але це поки секрет, тому чекайте анонсів.

— Які інсайти дала учасникам проєкту робота з Ambisonic?

— Робота з Ambisonic відкриває нові рівні просторовості. Переміщення звуків, несподівані ефекти, велика динаміка, панорамне LFO, гіперреалістичні field recordings та можливість змінювати напрямок звуку — все це неймовірні відчуття. Це все хочеться демонструвати та мати можливість управляти цими процесами, дивитись на людей. Композиція з додаванням різних напрямків для інструментів та звуків — це дуже цікава історія

Андрій демонструє перелічені можливості Ambisonic

— Які плани має платформа Ambience після цієї серії подій?

— Це нова технологія, і ми в ній піонери в Украіні. Резиденція дала можливість познайомитися з новими талановитими артистами. Тож, якщо наш проєкт вийде на самозабезпечення, я дуже хочу робити це далі. Нам хочеться подорожувати й демонструвати світу свої творчі здобутки, але це вже буде після війни. До цього хочу зробити концерт в Одесі влітку, а також у Луцьку, Тернополі та Львові восени.

— Проєкт анонсував і запуск лейбла Ambisonic-музики. Що стосовно цього та взаємодії з міжнародними партнерами?

— Разом зі звуковими лабораторіями Envelop (Сан-Франциско, USA) та iKlectik (Лондон, UK) ми рухаємо цей напрям аудіального мистецтва вперед, і коли настане той момент, що ми зможемо подорожувати й обмінюватись досвідом — обов'язково це зробимо. Цей обмін знаннями вже відбувається через інтернет, ми вже маємо запит на музику резидентів, а нещодавно навіть особисто зустрілись з організаторами ком’юніті iKlektik на фестивалі "Гамселить" у Тернополі, де вони демонстрували свої проєкти в Ambisonic.

Також готуємо збірку "Ambience Various Artist Album #1" з роботами першої резиденції й викладемо її на Apple Music, платформі, що дає змогу слухати просторове аудіо навіть у навушниках.

Проєкт є переможцем грантової програми Per Forma, яку здійснює платформа Kyiv Contemporary Music Days за підтримки Performing Arts Fund NL та Міністерства освіти, культури та науки Нідерландів для розвитку сектору перформативних мистецтв в Україні.

Дізнатися більше про Ambience:

https://www.instagram.com/ambience_concerts
https://linktr.ee/ambience_concerts

Фото надані героями матеріалу

Neformat.com.ua ©