Svitlana Nianio & Oleksandr Yurchenko — Znayesh Yak? Rozkazhy (2020)

Світлана Няньо та Олександр Юрченко у 90-ті роки були одними з тих, хто зароджував український андеграунд. Сьогодні маємо змогу послухати перевидання їхніх старих записів та поміркувати, куди, як і чому це все зникло. 

Колись на очі потрапила платівка Cocteau Twins. Музика їхня була дивною, ні на що не схожою, а вокал пані вражав та заводив кудись далеко. Це потім, через кілька років, стало зрозуміло, що це Ліз Фрейзер та Робін Гатрі. Це потім було чути, що пані співає пісню "Teardrop" колективу Massive Attack. Звучання їхнє було таке повітряне та піднесене.

В Україні є подібний гурт, який раніше мав назву Цукор — біла смерть або Cukor Bila Smerť. Співала там високим вокалом Світлана Охріменко, яку в деяких елітних колах знають, як Світлану Няньо. Гурт проіснував 5 років, став нереально культовим та зник. Всі учасники розбрелися хто куди. Але вони встигли потрапити на польський лейбл KOKA Records. Для тих часів це був неймовірний win. Завдяки цьому ми тепер маємо змогу слухати культовий андеграунд.

А ще є нагода почути новий твір від Svitlana Nianio & Oleksandr Yurchenko під назвою "Znayesh Yak? Rozkazhy". Юрченко — ще один відомий діяч київського андеграунду, який створив у 1990-і Новую Сцену — об’єднання авангардних та просунутих митців.

Хоча це лукаве слово "новий". Це перевидання записів зразку 1996 року, яке музиканти робили в одному із занедбаних парків Києва. (До речі, одного разу альбом уже перевидавали на українському лейблі Delta Shock, про що можна прочитати в анотації до релізу на bandcamp). Серед інструментів наявні клавіші Casio та цимбали. Назв треків немає, тільки "Untitled" з нумерацією від 1 до 8.

 

У цілому, це все сміливо можна назвати фолком, але з префіксами пост-, експериментал- та частково дарк-. Вокал у Няньо не найтемніший просто. А настрій альбому холодно відсторонений, як і має бути в Cocteau Twins і подібних гуртів. Загалом, дуже побите слово "атмосферний" цілком личить цьому LP. На записі дуже погано чути, що він робився на відкритому повітрі. Під голим небом зазвичай інший саунд. Тут простіше почути якесь гудіння та сторонні ефекти, що додатково пролітають повз. А от покинутого парку взагалі немає.

Ще в анотації пишуть, що вокал Няньо на цьому альбомі нагадує пташку або тваринку, яка зазнала лиха. Дуже на те схоже. До слова, цілком українська картинка, яка відкриває доволі звичайний та трагічний світ минулого. Хоча, про сьогодення теж так можна сказати.

Для поціновувачів потойбічного та дивакуватого "Znayesh Yak? Rozkazhy" буде саме те. Для непідготовлених — треба готуватись. Для інтелектуалів — можна удавати, що ти щось зрозумів. Для тих, кому потрібно щось простіше, краще послухати Онуку.

Далі вже справа вух слухача та уяви того, хто перемеле весь стаф релізу. Там є над чим працювати та переробляти усередині. До речі, тим, хто цінує київський авангардний андеграунд кінця 1980-х - початку-середині 1990-х буде цікаво. Але, мабуть, такі сноби це вже чули. Колекціонерам теж буде цікаве перевидання. Найкраще новачкам, бо після Няньо та Цукру — Білої Смерті вже формується прямий шлях до Колезького Асесора та Ivanov Down. Ну а там вже поруч Бібліотека Просперо та інші заглючні проєкти. Коротше, ласкаво просимо у дивний світ підстаркуватої космічної музики!

"Znayesh Yak? Rozkazhy" — це мрія, закручена в сутінках, кристальний, приватний світ, де слухач почувається і чужим, і бажаним", — кажуть самі музиканти про свій реліз. 

Думки, висловлені у рецензіях, передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію Neformat.com.ua

Svitlana Nianio & Oleksandr Yurchenko у соцмережах:

https://kokarecords.bandcamp.com/album/kytytsi
https://www.facebook.com/Svitlana-Nianio-572410672819973/

Neformat.com.ua ©

1. Untitled 1
2. Untitled 2
3. Untitled 3
4. Untitled 4
5. Untitled 5
6. Untitled 6
7. Untitled 7
8. Untitled 8

21.02.2020
21 лютого 2020